Денешната победа на Ф.К. „Кожуф“ против Ф.К. „Саса“ добива уште поголема тежина бидејки Кожуф играше цели 50 минути со играч помалку. Да почнеме од почеток.

Кожуф одлично влезе во натпреварот и постојано го контролираше истиот. Во 20та минута Тешевски го прави својот прв фаул и судијата Митревски без потребно му покажува жолт картон. Кожуф продолжува со добрата игра која резултира во 36та минута со откривање на резултатот преку Раде Ристенски. во 41ва минута пред гостинскиот шеснаесетник, Тошевски ја исфрла топката во корнер, а главниот судија на изненадување на сите покажува на 11 метри за домашните, а на Тошевски му вади втор жолт картон и автоматски црвен. Златковски ладнокрвно изедначува на 1:1. Со овој резултат двете екипи заминаа на одмор во соблекувалните.

Во вториот дел кога сите на стадионот очекуваа Саса да ги нападне трите бода, четата на Васе Беќаров покажа зошто важи за една од најдобро физички подготвените во лигата. Кожуф не се повлече ни педа и преку Раде Ристенски во 64та минута повторно доаѓа во водство 1:2. Во 77ма минута Марјан Ристовски прави мало ремек дело проаѓајки двајца домашни играчи, додава до Зумровски кој несебично го пронаоѓа Лазаровски, а последниот во манир на расен стрелец од прва погодува под пречката за конечни 1:3 за нашиот клуб. На крај 300тната објективна публика со аплауз ги награди нашите момци.

Им благодариме на Ф.К. „Саса“ за одличниот прием.

КОЖУФ НЕ УСПЕА ДА СЕ ПЛАСИРА ВО 1/4 ФИНА...
17 Окт 2017 19:21 - AT SolutionsКОЖУФ НЕ УСПЕА ДА СЕ ПЛАСИРА ВО 1/4 ФИНАЛЕТО НА КУПОТ

Извонреден натпревар се одигра денес во Тетово од кој како победник на крајот излезе тимот на домакинот Ф.К.  [ ... ]

повеќе...
УТРЕ КОЖУФ ГОСТУВА НА ТЕТЕКС...
16 Окт 2017 16:10 - AT SolutionsУТРЕ КОЖУФ ГОСТУВА НА ТЕТЕКС

Во вторник Ф.К.  „Кожуф“ патува за Тетово на реванш мечот од купот на Македонија каде што ќе се решава кој ќе [ ... ]

повеќе...
КОЖУФ ПОРАЗЕН ВО VIII КОЛО ВО II МФЛ ОД ...
14 Окт 2017 23:03 - AT SolutionsКОЖУФ ПОРАЗЕН ВО VIII КОЛО ВО II МФЛ ОД ПЛАЧКОВИЦА

Ф.К. „Кожуф“ денес гостуваше на Ф.К. „Плачковица“ во Радовиш во осмото коло од втората македонска фудбалск [ ... ]

повеќе...
ШЕФОТ НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА КОЖУФ ГИ ИЗНЕ...
11 Окт 2017 16:14 - AT SolutionsШЕФОТ НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА КОЖУФ ГИ ИЗНЕНАДИ ФУДБАЛЕРИТЕ

Наместо класичен тренинг, играчите на Ф.К. „Кожуф“ беа изненадени од страна на шефот на стручниот штаб на клу [ ... ]

повеќе...
КОМИСИЈАТА ЗА НАТПРЕВАРИ ПРИ ФФМ ПРЕСЕЧ...
10 Окт 2017 11:36 - AT SolutionsКОМИСИЈАТА  ЗА НАТПРЕВАРИ ПРИ ФФМ ПРЕСЕЧЕ, ТРИ БОДА ЗА КОЖУФ

Денес заседаваше комисисијата за натпревари на ФФМ на која меѓу другото беше разгледувана и жалбата која вч [ ... ]

повеќе...
Ф.К. „КОЖУФ“ ДЕНЕС ДОСТАВИ ЖАЛБА ДО НАТП...
09 Окт 2017 10:37 - AT SolutionsФ.К. „КОЖУФ“ ДЕНЕС ДОСТАВИ ЖАЛБА ДО НАТПРЕВАРУВАЧКАТА КОМИСИЈА НА ФФМ

ФК КОЖУФ ГЕВГЕЛИЈА
Фудбалски клуб Кожуф – Гевгелија
Ул.1-ви Мај бб, 1480 Гевгелија
www.fckozuf.com; email:Оваа е-адреса е за [ ... ]

повеќе...